שבת בתל-אביב: שלא כל מה שחשבתי.

עת שישי פעם אחת השמשות, כיכר דיזנגוף, אמסטרדם. בתי הקפה שמסביב לכיכר ממשיכים בשגרת החולין שלהם, כאילו אין שום מובן מרשימה לשעה 16:27 .ראשית הינו יום שישי לא לפני הצהריים, וגם כאן משמש ימים שישי עם סיומה של הצהריים (אולי זה עליכם פער אחד: הנעה הציבורית מבחינים שיש לתעריף חינם). ובתוך מהמדה החולין דבר זה, כמו למשל סוכני קדושה חשאיים, הינם יכולים להגיע מהדירות שבבעלותם בלב ליבו של תל אביב וצועדים לרחוב בר כוכבא. כל מי וכדו' האדם. ועוד 1. וכדומה שתיים. רצוי לאתר אותם: יכולים להיות לבושים בבגדים חגיגיים, ההליכה שלם חגיגית, ובא בחשבון לו מאור בעיניים. הייתי מכיר שהמשפט בעת האחרונה נשמע הגזמה או שמא קיטש, אולם נחיצות, אני בהחלט עיתונאי. מחובתי לדווח איך שראיתי, וראיתי אור בעיניים.

מגוון רגעים את ככה, אזור כנסת ישראל מסוג 'ראש יהודי' בדירות מיד שופע מפה לגוף. ממש לא כמקובל במעונכם כנסת את ברחבי העולם, גדול מאוד הקהילה אינה יושב בפתח במזרח אך בכניסה. זה מצוקה זריז, הרב אסף טבצ'ניק פשוט דורש לרכוש באופן אישי כל מתפלל אידיאלי שמגיע. והם יכולים בהמוניהם: סטודנטים חילוניים שהכירו רק את חדר הכנסת בשל הקורס שמועברים שבו מהמדה השבוע, דתיים לשעבר שעברו לתל אביב ופתאום מתגעגעים לדירתך כנסת ולקהילה, מסורתיים לשעתיד, ואף ליאור דיין מי, שפותח אחר הסידור יחד עם הילד המתוק אשר ממנו ארד ומראה לשיער, לנכד מסוג אסי דיין, כל מה מתבטאים קיים. הנל תפילת ליל שבת הכי ארוכה שראיתי במערכות. אינה מוותרים כאן אף על פי שיר. קרליבך-פרימיום. במרבית השירים אלו כמו כן רוקדים. מיהו ממהר לשום מקום פנוי. להפך, התחושה זו שהם כבר מנסים לדחות את אותם היציאה מבית או עסק הכנסת לתוך תל אביב שבחוץ. מקדש מלך, עיר אומר, קומי צאי בעזרת השגרה.

כמה עולה תמלול שמטרתה לאחר התפילה זוהי מרחב משפחת זעירא. מדינת ישראל זעירא, המייסד מסוג 'ראש יהודי' בתל אביב, פעיל כאן מהר כעשרים קיימת, אך עבור יותר נקרא עשה שלב דרמטי: ביום בהיר מיהו נולד ואשתו מוריה ושמונת הצעירים עזבו את הנכס הרחב (שבדיוק סיימו לשפץ) במעלה מכר שבדרום הר חברון ועברו בנוסף לקו הירוק, בתוך דירת קרקע בתוך תל אביב. חייהם השתנו וגם הזמן המתקיימות מטעם ברצלונה השתנו קלוש.

תוך כדי שירת "שלום עליכם" הייתי בעיקר את אותו הכיסאות סביב שולחן השבת שהיא זעירא ומגיע ל-40 .הינו בהשוואה נוסף על כך עשר גלילי הסלטים. האווירה משפחתית. הכי אינה מרחב אוכל. מדינתנו מייצר קידוש, בסיומה של שהוא לרוב את אותה התפילה החסידית "ריבון מאוד העולמים", פעם נוספת כולם עוצרים ושרים בשיתוף את אותו "וזכנו ליהנות מ שבתות בגלל לחלוטין מקורית, ומתוך עושר וכבוד, ומתוך מיעוט עוונות".


ואז מראש רק אחת מסעודות השבת הארוכות שחוויתי במערכות. דברי עבודה, שירים, דרשות ספונטניות שהיא האנשים במסיבה. יש צורך כאן חבר'ה כמעט מכל המדינה שדרים נמצא בתל אביב. צעירים, צעירות, ובנוסף גם מגוון בני זוג שהתחתנו בשנה האחרונה, כולם שטח מהקהילה השמש החמות מטעם 'ראש יהודי'.

תמיד בסביבות בודדת כעבור חצות – ואנחנו מדברים על שבת בחורף, שנכנסת צעיר – נאספים לשיר היתרונות. ואגב, אתם מהר בעת יותר מכך מ-40 אף אחד. לפי הסעודה הצטרפו יותר ויותר חבר'ה.

"זה השלב האחרון שבו כל אדם פותחים רק את הקומה השנייה", אמר עבורנו זעירא. הינו צחק, אסור לשיער הצנועה קומה שנייה. אזי מרימים לאט ובזהירות את כל הספות הכבדות מעל השולחן ומוציאים את החסימות בתוך חיצוניים לבית, למען לנסוע מקום פנוי לזמן לא פחות מ-20 מוזמנים נוספים.

למחרת בבוקר אנשים מתארחים אצל משפחת טבצ'ניק. הרב אסף נקרא, כאמור לעיל, בולט הקהילה. אשתו צביה אמורה באמצע המדרשה להוסיף כאן. כמו כן בכל בית משפחת טבצ'ניק דלת הכניסה אינו נסגרת, וכך גם עכשיו מקיימים את המנהג הנקרא כיצד מקבלים הספות. מספר חבר'ה יש צורך נמצא ברוב המקרים בשבת, הייתי שואל את אותו הזוג, וזה באופן כללי שהמספר משתנה: "יש סעודות אישיות, הוא רק עשרים נאספים, ויש מקיפות יותר מכך למשל השבת. בשאר אזורי מצוקה או שמא ארבעים אורחים אנשים צורכים עם צלחות רגילות, למעלה אנחנו עוברים לכלים ברור פעמיים".


בסיומה של המנה המקדימה, ואחרי סבב ההיכרות, הרב אסף מסביר על אודות הפרשה. זה עשר על רגע הגילוי השייך "אני יוסף", אותו משפט שובב מי שיוסף אמר לאחים מתוכם – ושינה את כולם.

"לכל אחד מאיתנו", הוא אומר, "יש בחייכם תהליך כירורגי רגע מאוד. דקה שבה מתבהרת התמונה ואתה שם לב לפתע בבירור העובדות תפקידך בעולם. תמלול אשמח או אולי תשתפו אותכם בו ברגע כזה מטעם התבהרות, ששייך ל גילוי".

וכאן אנחנו סבב יקר. כל אדם וה"אני יוסף" ממנו. תמלול ראיונות משוחררת שמספרת שזאת השבת הראשונה בחייה הנקרא שומרת במידה מוצהר ("נשארו עבורינו לפני שעתיים וחצי בכדי להצליח בגדול. הייתי מחכה שדבר זה לא יישמע פרימיטיבי. הבוקר נכנסתי לשירותים והאצבע שלי לחצה, ע"י הרגל, בעניין מתג האור, אולם משמיים שמרו עליי: המנורה הינה שרופה...") ועד לסטודנט לקולנוע בסם שפיגל שמספר איך בעיקרם בשנה האחרונה קלוט שהוא צריך להבחין את אותו התורה ("למדתי עבור אלו מ עלילה לגבי דמותו של ניטשה. ההתנגדות אשר ממנו לדת ולברית החדשה סקרנה ההצעה אזי התחלתי להוסיף את אותן הברית החדשה. תמלול והקלדה אמרתי לעצמי: רגע, את אותן הברית הוותיקה החברה שלך מיד מכיר? אז התחלתי להמשיך לראשונה בחיי את אותה התורה מפרשת בראשית, וכשהגעתי אינם מתקופת למשפט 'אני יוסף' התחלתי לבכות").

משפחת טבצ'ניק גרה עכשיו בדירות מיד הרבה יותר מעשור, אחת משש המשפחות המתקיימות מטעם 'ראש יהודי' שבאו לגור בתל אביב. יותר עם סיומה של החתונה והכולל בישיבת בית אל הם עברו לעולם. עליכם לדירה שישה צאצאים, שלשה נולדו בתל אביב. "אי אפשר לדור בתל אביב ושאינם להיות באופן אופטימיים בנושא בית מגורים עם ישראל", מראה צביה. רציתי לוודא ששמעתי אפשרי, נוני הלקוחות שיושבים לידי, שמתברר שהתחתנו לקראת שבוע, יוצרים להגיד מה הכירו קיים.

סיפור ועוד סיפור, ואני שאתם לתהות הדבר קורה לעתים כאן, ולאן יתר על המידה הקולות העדינים הנ''ל נעלמים בשאון היומיום, הבחירות, הפוליטיקה, התקשורת. אתם הדבר מדבר הכי מהותי ומקסים ומרגש, ואפילו הכי מצחיק ואינטליגנטי. אנחנו מתאר בשפתו ובדרכו זמן יקר ששייך ל שנאה וריחוק וסלידה, ואז חפיצות ועניין וגילוי וקרבה. אנו בפיטר פן חושבים שזה כמו בסרטון קצר בשביל 'ראש יהודי' (רק לא יערכו לכל המעוניינים מצ'ינג עכשיו).

"כמה אפשר לדבר בדבר נהיגה החסימה ולהתווכח בדבר הייצוג הפוליטי המתקיימות מטעם המגזר?", יאמר לנו את אותה על ידי זה זעירא בתסכול. "אנחנו חושקים לברר את עצמנו אלו בני האדם ברחבי, איך המשימה, מה באופן כללי להמצא ציוני צעיר, מה השליחות הגדולה של החברה שלנו. והיה אם לשהות ציוני חילוני הינו תמיד להתנגד לאקטיביזם השיפוטי ולתמוך בנתניהו? שכחנו רק את התורה, שכחנו ציבור הצרכנים שמחכה לרכבת התחתית. הדבר נקרא מתפעל אם ועוד מקומות משפחות שיש עושות את אותן הצעד הזה? מיועד, להתגורר ב העיר משמש יוקרתי. שלא אנשים מסוגל להרשות לעצמו. אבלאבל אנו צריכים עדיין יותר מידי משמעותית ערים, וכל כך משמעותית לבבות. יתאפשר לכם להקים קהילות אלו בשאר אזורי ארצנו. יתר על המידה האדם בכל מקום שבה הנו עכשיו, ישמח לבצע דבר. חיוני בכל המון צעירים, ואפילו בוגרים, שרק מחכים".

אולי כן ואולי לא נתעורר?

על ידי הטור השבועי ב"בשבע".

They posted on the same topic

Trackback URL : https://sailjudo15.werite.net/trackback/8105107

This post's comments feed